Badanie laboratoryjne krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań medycznych. Nie ma się co dziwić. Badanie to jest doskonałym sposobem na uzyskanie obrazu ogólnego stanu zdrowia. W związku z częstotliwością, z jaką jest wykonywane, wydawałoby się, że każdy wie, jak się do niego przygotować. Ale czy na pewno? Czy wystarczy przyjść na badanie na czczo? Dlaczego ważne jest odpowiednie przygotowanie się do testu? Czytaj dalej, a uzyskasz odpowiedzi na te i inne pytania!

Kto rano wstaje…

Na badanie krwi powinieneś się zgłosić z samego rana. Najlepsza pora przypada między godziną 7:00 a 10:00. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w organizmie każdego człowieka w ciągu dnia zachodzi wiele zmian. Ze względu na zmienność parametrów, badania, które należy wykonywać rano to między innymi: progesteron, TSH, żelazo, miedź, potas i hormon wzrostu.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których lekarz wystawia skierowanie jako pilne, w takich przypadkach krew może być pobrana o każdej porze dnia.

Pościć czy nie pościć? Oto jest pytanie…

Termin post oznacza, że na minimum 12 godzin przed planowanym badaniem należy odpuścić spożywanie posiłków i płynów. Oczywiście zakaz ten nie dotyczy wody. Tę warto wypić nawet przed samym badaniem – dzięki temu pobranie krwi przebiegnie znacznie szybciej i mniej problematycznie.

Pamiętaj jednak, aby powstrzymać się od picia kawy, herbaty czy żucia gumy. Należy również unikać nagłych zmian w diecie i spożywania ciężkich i tłustych posiłków na dzień przed badaniem. Dostarczenie organizmowi kalorii przed badaniem może spowodować pogorszenie wyników w postaci wzrostu cholesterolu. Kofeina podniesie też poziom glukozy we krwi, a posiłek pełen tłuszczów i cukrów zjedzony dzień przed planowanym badaniem również może podnieść poziom trójglicerydów.

Niestety „post” może obejmować również czynniki inne niż jedzenie i picie. Dlatego w przypadku niektórych badań trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna, taka jak forsowne ćwiczenia, aktywność seksualna, palenie papierosów i picie alkoholu, mogą również zaburzyć wyniki badań krwi.

Jeśli nie jesteś pewien czy w przypadku badań, którym musisz się poddać, post jest wskazany, zapytaj o to lekarza, który wystawia Ci skierowanie. Informacje dla pacjentów placówek medycznych, często są również zawarte na stronach placówek takich jak np. https://polmed.pl/przewodnik-pacjenta/. Znajdziesz tam m.in. przewodnik pacjenta, z którego dowiesz się jak przygotować się do różnego rodzaju badań, nie tylko do testów z krwi.

A co z przyjmowaniem leków?

Jeśli regularnie zażywasz leki, powinieneś porozmawiać z lekarzem o tym, czy zażycie ich przed badaniem wpłynie na wyniki testu. To samo dotyczy przyjmowanych przez Ciebie suplementów. Każdy z leków czy suplementów diety będzie miał nieco inny wpływ na wyniki badań.

Antybiotyki zawierające penicylinę mogą wskazywać fałszywie zawyżony poziom glukozy we krwi. Beta-blokery mogą obniżyć poziom cholesterolu HDL (dobrego) i podnieść poziom trójglicerydów, z kolei leki ziołowe, witaminy i suplementy mogą wpływać na czynność wątroby. To zaledwie kilka z wielu przykładów – dlatego przed udaniem się na badania zawsze poinformuj lekarza kierującego o wszelkich przyjmowanych środkach.