Związek wymaga od nas zaangażowanie, ale nie tylko w samą relację. Dla nas powinna liczyć się w pierwszej kolejności ta druga osoba. Chcemy, żeby nasze życie cały czas dawało nam satysfakcję i skłaniało do osiągania coraz większych celów. Czasami jednak nasz partner, zamiast pomagać nam się rozwijać, robi wszystko, żeby nas ograniczać. Może być to jego podświadome pragnienie utrzymania nas przy sobie albo świadome działanie wyniszczające.
Wyraża swoje niezadowolenie, kiedy zaczynasz się rozwijać
Najwyraźniejszym czynnikiem, który pozwoli nam określić, czy partner nas ogranicza, jest jego reakcja na nasz rozwój. Jeśli wyraźnie mu się on nie podoba i robi wszystko, byle tylko przekonać na do stania w miejscu, to znaczy, że ogranicza nasze szanse. Takie zachowanie jest dość częste i nie zawsze przyjmuje postać agresywnego zniechęcania. Czasami to tylko wtrącenia, nieprzyjemne żarty albo zarzucanie Ci, że robisz to bezmyślnie i tylko dlatego, że możesz. Nie myśl, że twój partner ma racje. Przeważnie jego niezadowolenie wynika z tego, że wie, że on sam nigdy nie osiągnie tego, w co Ty dziś mierzysz.
Cały czas stara się być lepszy we wszystkim
Jeszcze częściej zdarza się, że nasz partner stara się za wszelką cenę udowodnić nam, że jest lepszy od nas. Przeważnie jest to cecha mężczyzn, ale nie oznacza to, że kobieta też nie może w ten sposób Cię ograniczać. Nie ważne, nad czym zaczniesz pracować, twój partner albo słownie i agresywnie uświadomi Cię, że on jest w tym dużo lepszy i nie masz się co nawet wysilać, ale pokaże Ci to, samodzielnie robią to samo. Oczywiście to działanie ma na celu pokazanie dominacji i przekonanie Cię do porzucenia rozwoju, przeważnie ze strachu o to, że może stracić nad Tobą kontrolę albo źle się przy Tobie prezentować.
Powoduje w Tobie wyrzuty sumienia
Nie każdy partner jest wystarczająco silny psychicznie, żeby od razu agresywnie Cię atakować, ale i dla tym mniej pewnych siebie jest strategia. Jeśli twój partner rozpaczliwie stara się wywołać w Tobie wyrzuty sumienia, to znak, że stara się Cię ograniczyć. Być może zarzuca Ci, że jak się rozwiniesz, to przestaniesz dbać o związek albo że znajdziesz sobie kogoś lepszego. Często pojawia się argument dotyczący stawiania kariery nad rodzinę. W ten sposób masz poczuć, że to twoja wina, że twój partner się nie rozwija i zmusić Cię do pozostania na tym samym poziomie, co on, w dodatku z poczuciem, że naprawdę mogłaś zniszczyć wasz związek.
Problem pojawia się gdy partner ma mniejsze ambicje życiowe i nie wspiera w działaniach